İTEF

İTEF İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali, edebiyatın geniş kitlelere hitap eden bir sanat dalı olarak konumlandırılmasını amaçlamaktadır.

İTEF 2018 - Edebiyatı Takip Ediyoruz

Program

05Mayıs 2018
12.00 Sis Hırsızı’nda büyülü Napoli sokaklarında kaybolan Lavinia Petti ile genç yaşında bir distopya sunan Eilis Barrett Nail Kitabevi’nde, kurguda yeni bir dünya yaratıyorlar. Hayal gücü noktasında birleşen ve yaratıcılığın sınırlarını zorladıkları bu çizgide nelerden ilham aldıklarını anlatan yazarların yarattıkları dünyalarda yolculuğa çıkarıyor. 5 Mayıs Cumartesi 12.00’da hepinizi bekliyoruz!
18.00 Sanatın türlü alanlarıyla yoğrulmuş çok disiplinli bakış açısıyla “görsel-şiir” kavramını yeniden inşa eden Frank Schablewski ve Alman lirik şair Max Czollek 5 Mayıs Cumartesi 15.00 ‘da “Kültürlerarası Şiir” etkinliğinde Nurduran Duman'ın moderatörlüğünde sınırları altüst ediyorlar.
16.30 AB Edebiyat Ödüllü yazarlar Peder Frederik Jensen, Marente de Moor, Edina Szvoren ve Pierre J. Mejlak, kadın erkek ilişkileri, cinsellik, yalnızlık, ruhun karanlık tarafları ve sosyal medya ile kuşatılmış hayatlarımıza odaklanan kısa öykülerinden kurdukları uzun köprülerden geçiyor. Edebiyatın özgürleştirici, yakınlaştırıcı ve birleştirici yönlerini tartışıyor ve dilin sınırlarını 5 Mayıs Cumartesi saat 16.30’da Yapı Kredi Kültür Sanat’ta inceliyorlar.
21.00 Utku Uluer ve FABİSAD üyeleri Zeynep Çolakoğlu, Murat Arda ve Burak Bayülgen fantazya, korku ve bilimkurgu türlerinin ilk örneklerinden itibaren edebi anlamda müziği nasıl etkilediğini 5 Mayıs Cumartesi saat 21.00’da masaya yatırıyor.
17.00 Pucca “Sosyal medyada okumak ve yazmak” başlığı ile 5 Mayıs Cumartesi okurları ile buluşuyor
15.00 Yazdığı kitaplarla kısa zaman içerisinde Finlandiya ve pek çok ülkede en çok satanlar listesinde yer alan Sofi Oksanen, Doğan Kitap’tan yayınlanan Norma kitabıyla 5 Mayıs Cumartesi 15.00’da Bomontiada’nın büyülü atmosferinde okurlarıyla bir araya geliyor!
06Mayıs 2018
15.30 Gerçekle absürt, komikle trajik arasında ip cambazlığı yapan Marente de Moor’un her şey yolundaymış gibi yaşamlarına devam eden ancak olduramayan karakterlere mercek tutan öyküleri ve Gözde Kurt’un hem bilinmezin ardından samimiyete doğru yelken açan hem de ihtimallere ve meydan okumaya dair umut dolu romanı, iç huzuru arayış bağlamında 6 Mayıs Pazar saat 15:30’da tartışılıyor.
18.00 İlk kitabı Marx ve Oyuncak Bebek ile geçtiğimiz yıl Fransa’nın en önemli ödüllerinden Goncourt İlk Roman Ödülü’ne layık görülen Maryam Madjidi 6 Mayıs Pazar günü eserinin Türkçede Profil Kitap’tan yayımlanmasının ardından ilk kez Türkiye’deki okurlarıyla buluşuyor! İnsanın yeryüzü serüveninde dilin oynadığı roller üzerine düşünüp üreten iki yazar, Maryam Madjidi ve Tarık Tufan, “Aidiyet ve Yabancılaşma Sarkacı Olarak Dil” başlıklı konuşmada bir araya geliyor. Saat 18:00’da gerçekleşecek etkinliğe hepinizi bekliyoruz!
13.00 Türk edebiyatının en önemli polisiye yazarlarından Ayşe Erbulak, dünya edebiyatı başlığında Çağdaş Danimarka edebiyatının adından sıklıkla söz ettiren yazarlarından Peder Frederik Jensen’i 6 Mayıs Pazar günü Erbulak Oyunculuk ve Yazarlık Evi’nde 13.00’da ağırlıyor.
20.30 6 Mayıs Pazar günü 20:30’ da “Editörü Yazara Soruyor” isimli etkinlikte Ayfer Tunç, son romanı Aşıklar Delidir ya da Yazı Tura’nın hazırlanış serüveni hakkında editörü Mustafa Çevikdoğan’ın sorularını cevaplıyor.
18.00 Yayınlandığı dönemde izleyicisini ekrana kilitleyen Leyla ile Mecnun, bu kez bambaşka bir hikâye ile sevenleriyle yeniden buluşuyor. Mecnun, İsmail Abi, Erdal Bakkal, Baba İskender, Yavuz Hırsız, Yedek Kamil, Gözlüklü Çocuk Kaan ve Aksakallı Dede bu kez bambaşka bir maceranın peşine düşüyor. Burak Aksak “Leyla ile Mecnun” kitabıyla 6 Mayıs Pazar 18.00’da bomontiada’da!
16.00 Bitli Pileyboy, Süper Über, Nerdesin Aşkım?,‘99 Yazı, Vurgun Yiyenler kitaplarının sevilen yazarı, Türk edebiyatının nevi şahsına münhasır kalemlerinden Arzum Uzun, bu kez bir anı-deneme ile karşınızda... "Anlatsam roman olur", "hayatım film gibi" diyen tüm edebiyatseverlerin "tam da benim hikayem" diyeceği İzi Kaldı adlı kitabıyla Arzum Uzun 6 Mayıs Pazar 16.00’da okurlarıyla buluşuyor.
13.00 Göknur Birincioğlu çocuklarla buluşuyor! Düş İşleri Bakanı Penelope ile tanışmak isteyenler, hepinizi Penelope’nin hikayesini dinlemek için bu güzel etkinliğe 6 Mayıs Pazar 13.00’da bekliyoruz!

Katılımcılar

Sponsorlar

Mürekkep Haber
Yapı Kredi Kültür Sanat
Tarabya Kültür Akademisi
T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı
Spoken Word
Profil Kitap
NORLA
Nederlands Letterfonds Dutch Foundation for Literature
Nailkitabevi
Mevzu Edebiyat
Malta Konsolosluğu
Literature Ireland
İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
İELEV Okulları
Hepkitap
Fabisad
Erbulak Oyunculuk ve Yazarlık Evi
Danish Arts Foundation
Creative Europe
Botschaft
Bookmate
Beyoğlu Belediyesi
Bau ART
Bahçeşehir Üniversitesi
Ayazağa Işık Lisesi
Artful Living
Art Israel
Anadolu Efes
ALKEV Özel Okulları
Alfa
42 Maslak Art Space
Fransız Kültür Merkezi
Kalem Kültür
Yapı Kredi Yayınları
Dimitrie Cantemir Romen Kültür Merkezi
İstanbul İtalyan Kültür Merkezi
Kalem Ajans
Macar Kültür Merkezi
Everest Yayınları
Goethe Enstitüsü
Timaş Yayınları
KargART
Ot Dergi
Bosphorus Review Books
Doğan Kitap