İTEF

İTEF İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali, edebiyatın geniş kitlelere hitap eden bir sanat dalı olarak konumlandırılmasını amaçlamaktadır.

İTEF 2019 | Basın Duyurusu

İTEF İSTANBUL ULUSLARARASI EDEBİYAT FESTİVALİ 11. YAŞINI KUTLUYOR!

Edebiyatın çoğunlukla koruyucu, zaman zaman ara bulucu yönünü öne çıkarmak adına seçilmiş “Dalgakıran Edebiyat” temasıyla edebiyat severlerin karşısına çıkacak olan İTEF - İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali, 18-22 Nisan 2019 tarihleri arasında Yapı Kredi bomontiada’da ve KargArt’ta etkinlikler düzenleyecek. Bu yıl 11. yılını kutlayan Türkiye’nin en önemli edebiyat festivallerinden biri olan İTEF etkinliklerine hepiniz davetlisiniz!

İTEF 2019 ve 2020’de Kültürlerarası Diyalog Programı desteğiyle “Birlikteki Çeşitlilik: Tuna Dalgalarında Kültürlerarası Diyalog” etkinliklerine ev sahipliği yapacak.

Diversity in Unity: Intercultural Dialogue Through the Waves of Danube (Birlikteki Çeşitlilik: Tuna Dalgalarında Kültürlerarası Diyalog) projesi Kültürlerarası Diyalog Programı kapsamında İstanbul Macar Kültür Merkezi önderliğinde Türkiye Avrupa Vakfı ve Kalem Kültür Derneği ortaklığında yürütülecek.

Kültürlerarası Diyalog Programı, Türkiye ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerden sivil toplum kuruluşlarının, ortak bir konu etrafında bir araya gelerek, toplumların birbirlerini tanımaları, karşılıklı bilgi alışverişinde bulunmaları ve kalıcı diyalog kurmalarını sağlayan bir platform olarak projelere destek olmaktadır.

Festivalin gerçekleştirilmesine katkıda bulunan tüm sponsorlarımıza teşekkürü borç biliriz.

Yapı Kredi bomontiada, UPM, Can Yayınları, Everest Yayınları, İtalyan Kültür Merkezi, İsviçre Başkonsolosluğu, Prohelvetia, Bulgaristan Cumhuriyeti Büyükelçiliği, Goethe Institut, Storytel, Timaş Yayınları, İthaki Yayınları, Nebula Yayınevi, KargArt, Ot Dergi, Penguen Cafe, Kitap Koala, Bosphorus Review of Books, 49 Çukurcuma, Kafka Yayınları, İstanbul Şehir Üniversitesi, Mef Üniversitesi, Doğan Kitap, April Yayınları.   

Bu yıl İTEF kapsamında söyleşiler, dil atölyeleri, konserler ve edebiyat partileri düzenlenecek. Festival, İstanbul’un her iki yakasında gerçekleşecek. İTEF tüm edebiyatseverleri bekliyor!

www.itef.com.tr

FESTİVALE ÜNİVERSİTELERLE BAŞLIYORUZ!

Kültürlerarası köprüler kuran ve bu köprüler sayesinde edebiyatın uzak köşelerine ulaşabilmemizi mümkün kılan çevirmenlerle İstanbul Şehir Üniversitesi’nde söyleşi yapılıyor. İtalyanca çevirmen Eren Yücesan Cendey, İspanyolca çevirmen Süleyman Doğru ve İngilizce çevirmen Duygu Akın, İTEF 2019 İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali kapsamında 18 Nisan Perşembe 14:00’da bizlerle buluşuyor.

Çağdaş Bulgar edebiyatının önemli isimlerinden Alek Popov, Alexander Spatov, Angel Igov, Deyan Enev, Elena Alexieva, Georgi Gospodinov, Kalin Terziyski, Peter Chouhov, Peter Delchev, Radoslav Parushev, Vesela Lyahova, Vladimir Zarev ve Zahari Karabashliev 18 Nisan Perşembe günü 14:00’da MEF Üniversitesi’nde olacak.

 

  YAPI KREDİ BOMONTİADA’DA EDEBİYAT RÜZGARI!

 Yapı Kredi bomontiada’daki ilk etkinlik, “Acı, Bilginin Bedene İnmesidir” başlığıyla hayatın öğretilerine dair yapılacak söyleşi ile başlıyor. Azra Kohen, 19 Nisan Cuma günü saat 15:30’da Ebru Kohen’in moderatörlüğünde gerçekleştirilecek bir söyleşi ile okurlarıyla buluşuyor.

Kim istemez geçmişteki yazarlarla konuşmak, zamanda yolculuk yapmak! Yazar Murat Menteş ve çizer Hakan Karataş, kitapları Derde Deva Randevu’yu anlatmak ve disiplinlerarası bir sohbet için 19 Nisan Cuma saat 17:00’da Nazlı Berivan Ak moderatörlüğünde İTEF 2019 İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali’nde bizlerle oluyor.

İsviçre’nin son yıllarda en çok konuşulan yazarlarından biri olan ve eserleri otuz yedi dile çevrilen Peter Stamm, kitabın çevirisi ile Dünya Kitap tarafından “Yılın Çeviri Kitabı” ödülünü alan Türkçe çevirmeni Regaip Minareci ile birlikte 19 Nisan Cuma saat 19:00’da okurlarıyla bir araya geliyor. Bu yazar ve çevirmen buluşması kaçırılmaz!

Bulgaristan’ın en önemli yazarlarından Gospodinov, Ertuğ Uçar moderatörlüğünde mitoloji ve mimariden bahsediyor ve bunu yaparken nostaljinin ve doğalcılık akımının sınırlarında dolaşıyor. Doğal Roman ve Hüznün Fiziği kitaplarının yazarı Georgi Gospodinov’un söyleşisini kaçırmak istemeyenleri 19 Nisan Cuma günü saat 20:30’da Yapı Kredi bomontiada’ya bekliyoruz.

Bir yanda Kafka’nın aslında 1921 yılında ölmediğine dair duyum alan ve bunun peşine düşen bir akademisyenin yolculuğunu anlatan Kafka’nın Kedileri romanının sahibi Macar yazar Gábor T. Szántó öte yandan Kapalıçarşı’nın resmi tarihini tersyüz edip yepyeni, masalsı bir forma dönüştüren Fuat Sevimay. Elif Tanrıyar moderatörlüğündeki bu söyleşi, 20 Nisan Cumartesi saat 16:00’da Yapı Kredi bomontiada’da başlıyor.

Hem Paola Peretti’nin Kiraz Ağacı ile Aramızdaki Mesafe romanında hem de Şebnem İşigüzel’in Ağaçtaki Kız’ında Calvino'nun Ağaca Tüneyen Baronu'ndan aldıkları ilhamla, kurtuluşu ağaçların tepesinde, doğada arayan kahramanları okuyoruz. 20 Nisan Cumartesi saat 17:30’da Nazlı Gürkaş moderatörlüğünde hayatlarımızdaki dalgakıranları sorgulatacak bir söyleşi için Yapı Kredi bomontiada’da buluşuyoruz.

Dijitalleşmeyle gelen bilginin özgür seyahati, kolay ulaşılabilirliği ve hızlı tüketilebilirliği çevrimiçi edebiyatı ve edebiyat eleştirilerini nasıl etkiliyor? Elif Doğan moderatörlüğünde bir araya gelecek olan Safter Korkmaz, Seçil Epik ve Halil Türkden 20 Nisan Cumartesi saat 19:00’da edebiyatı ve eleştirinin dijital halini masaya yatırıyor.

20 Nisan Cumartesi akşamı Yapı Kredi bomontiada'da sevdiğiniz yazarların seçtiği şarkılar eşliğinde dans etmek ister miydiniz? Saat 21:00’da Aslı Perker, Hakan Akdoğan ve Tuna Kiremitçi seçtikleri en güzel şarkıları İTEF katılımcıları için çalıyor. Dans etmek isteyen herkesi bekliyoruz. Ayrıca partiye elinizde kitaplarla gelirseniz takas masamızdan seçtiğiniz kitapları yanınızda götürebilirsiniz!

Edebiyatın kuytusunda insanın gerçek ile buluşması mümkün müdür? Hayatın dalgasında hakikat ne işe yarar? Özün peşindeki insan tüm öykülerimizin tek karakteri midir? Yazarlığın yanı sıra geleneksel yoga uzmanı olan Defne Suman ile tüm bu soruların yanıtlarını, ayrıca edebiyatın ve yaratıcılığın mistik açılımlarını Çağlayan Erendağ moderatörlüğünde konuşmak üzere 21 Nisan Pazar günü 11:30’da Yapı Kredi bomontiada’da buluşuyoruz.

Sahte kimlikler, tekrarlanan yalanlar bizi ne kadar korur? Sıradan hayatlarda ürettiğimiz hayaletlerimizden oyun arkadaşımız olur mu? Son romanında sıradan bir günün hayatımızın en sıra dışı gününe dönüşebileceğini anlatan Yekta Kopan, Sevinç Erbulak moderatörlüğünde 21 Nisan Pazar günü 13:00’da okurlarıyla bir araya geliyor.

Buket Uzuner, Anadolu'da yaşayan her kültürü derinden etkilemiş kadim Kamanlık geleneğinden ilham alarak yazdığı roman serisi Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları hakkında Özge Ercan moderatörlüğünde konuşmak üzere 21 Nisan Pazar 14:30’da Yapı Kredi bomontiada’da okurlarıyla buluşuyor.

Konuştuğumuz dili yaratan koşullar, çevresi ve soyağacı, bütün bunların yazı diline yansıması üzerine bir sohbet... Diller nasıl doğdular, neden ailelere ayrıldılar, bizim dilimiz kimlerden? Akrabalarımıza ne kadar benzeriz, dilimizin yabancı dillerin etkisi altında kalması ne kadar kötüdür, kötü müdür? Yazar ve çevirmen Mahir Ünsal Eriş ile eğlenceli bir dil yolculuğuna çıkmaya hazır olanlar 21 Nisan Pazar 16:00’da yerlerini alsınlar!

 

FESTİVALİ KADIKÖY’DE SÖYLEŞİLER VE KAPANIŞ PARTİSİYLE TAMAMLIYORUZ!

İngiliz psikolojik gerilim edebiyatının en önemli yazarlarından Ruth Ware, bize son yıllarda rolü ve önemi artan kadın kahramanlardan, kendi romanlarında daima gerilimin merkezinde olan kadınlardan, kurban ve suçlu olmak arasındaki ilişkiden, kadının toplumdaki konumunun polisiye ve gerilim edebiyatına nasıl yansıdığından bahsediyor. 22 Nisan Pazartesi saat 19:00’da Penguen Kitabevi’nde Yankı Enki moderatörlüğünde gerçekleştirilecek etkinliğe tüm okurları bekliyoruz!

Günümüz edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan ve EBRD Edebiyat Ödülü’nü kazanan Burhan Sönmez, İTEF 2019 İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali kapsamında Bosphorus Review of Books ile birlikte düzenlenecek etkinlikte kargArt’ta okurlarıyla buluşuyor. 22 Nisan Pazartesi saat 20:00’da Luke Frostick moderatörlüğünde edebiyatın incelikleri üzerine yapılacak söyleşiyi kaçırmak istemeyenleri Yapı Kredi bomontiada’ya bekliyoruz.

Macaristan'in önde gelen caz bas-kontrbas müzisyeni Egri János, davulcu ve piyanocusuyla birlikte İTEF 2019 İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali kapanışında sahne alacak. Egri János Trio eşliğinde dans etmek ve festivalin 11. yılının kapanışını bizlerle birlikte kutlamak için 22 Nisan Pazartesi saat 21:30’da kargArt’ta olmayı unutmayın!

İTEF İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali, Kalem Ajans’ın desteği ile yıllardır yerli yazar ve yayıncıların, yabancı yayıncılar, editörler, çevirmenler ve yazarlarla işbirliği yapmalarını sağlayan Profesyonel Buluşmalar Programı kapsamında edebiyat profesyonellerini İstanbul’da ağırlıyor. İTEF 2019 kapsamında on üç profesyonelin katılımıyla bu gelenek devam ediyor.

Tüm etkinlikleri ücretsiz olan festivale herkesi bekliyoruz!

 

İTEF 2019 KATILIMCILAR (Alfabetik sıraya göre)

 1.Aslı Perker

2.Azra Kohen

3.Buket Uzuner

4.Burhan Sönmez

5.Çağlayan Erendağ

6.Defne Suman

7.Duygu Akın

8.Ebru Aygün Kohen

9.Ece Erdoğuş Levi

10.Elif Doğan

11.Elif Tanrıyar

12.Eren Yücesan Cendey

13.Ertuğ Uçar

14.Fuat Sevimay

15.Gábor T. Szántó

16.Georgi Gospodinov

17.Hakan Akdoğan

18.Hakan Karataş

19.Halil Türkden

20.Luke Frostick

21.Mahir Ünsal Eriş

22.Murat Menteş

23.Nazlı Berivan Ak 

24.Nazlı Gürkaş

25.Özge Ercan

26.Paola Peretti

27.Peter Stamm

28.Regaip Minareci

29.Ruth Ware

30.Safter Korkmaz

31.Seçil Epik

32.Sevinç Erbulak

33.Süleyman Doğru

34.Şebnem İşigüzel

35.Tuna Kiremitçi

36.Yankı Enki

37.Yekta Kopan

 

İTEF 2019 PERFORMANS SANATÇILARI (Alfabetik sıraya göre)

1.Egri Janos

2.Egri Janos Jr.

3.András Pecek Lakatos

 

 İTEF 2019 PROFESYONEL BULUŞMALAR KATILIMCILARI (Alfabetik sıraya göre)

1.Amanda Qassar (ABD)

2.Andrea Montejo (ABD)

3.Arpad Kollar (Macaristan)

4.Ben Brock (Birleşik Krallık)

5.Friederike Fuxen (Almanya)

6.Ilaria Tarasconi (Birleşik Krallık)

7.Ioana Mogosanu (Romanya)

8.Luara Galvão de França (Brezilya)

9.Natasha Glimore (ABD)

10.Rebekah Rine (ABD)

11.Vesna Gazdic (Sırbistan)

12.Vicki Satlow (İtalya)

13.Vito Francesco D’onghia (Birleşik Krallık)

 

Detaylı bilgi için:

www.itef.com.tr

info@itef.com.tr

Nermin Mollaoğlu

0533 660 59 07