İTEF

İTEF İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali, edebiyatın geniş kitlelere hitap eden bir sanat dalı olarak konumlandırılmasını amaçlamaktadır.

Nazlı Pişkin

Nazlı Pişkin

Çevirmen, yemek kültürü yazarı, editör. Boğaziçi Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümü’nden mezun oldu. Çevirmenlik hayatında özellikle yiyeceklerin tarih içindeki yolculuklarına odaklandıktan sonra İstanbul Üniversitesi Akdeniz Dünyası Araştırmaları Bilim Dalı’ndan yüksek lisans derecesiyle mezun oldu.
Akdeniz havzasında kurulmuş çeşitli uygarlıkların yeme-içme kültürlerinde süreklilik ve değişimler bağlamındaki araştırma yazıları ve çevirileri 2000 yılından beri çeşitli dergilerde yayımlanmaktadır. Editörlüğünü yaptığı telif ve çeviri çok sayıda yemek kültürü kitabı da bulunan Pişkin’in diğer kitap çevirileri şunlardır: Andrew Dalby, Tehlikeli Tatlar Tarih Boyunca Baharat (KitapYayınevi, 2004), Muhammed Bağdadî, Kitâbü’t-Tabih Abbasi Bağdatından Yemekler, Tatlılar, Çeşniler (KitapYayınevi, 2009), Palmira Brummett, Osmanlı Denizgücü Keşifler Çağında Osmanlı Denizgücü ve Doğu Akdeniz’de Diplomasi (Timaş, 2009).