lo

İTEF 2022 - Aşktan Edebiyat Program

09Haziran 2022
10.00-12.00 "Gerçek müzeler Zaman’ın mekan’a dönüştüğü yerlerdir,” der Orhan Pamuk “Masumiyet Müzesi”nin 83. bölümünde. Benjamin de ünlü “Pasajlar” adlı eserinde “mekana dönüşmüş geçmiş” ifadesini kullanır. Bu iki çerçeveden bakacak olursak İstanbul bir müzedir, geçmişin izlerini taşıyan binaları, geçitleri ve avlularıyla bize zamanda yolculuk imkanı sunar. Yazarın yaratıcılığını kamçılayan hafıza-mekan ilişkisini Beyoğlu’nun binaları arasında dolanırken hissetmek kolaydır. Biz de "mekana dönüşmüş geçmiş”i hayal ederek Galata sokakları etrafındaki yapılara bakacağız ve sonra hayal gücümüze dolan imgelerden yola çıkarak bir öyküyü nasıl kuracağımızı konuşacağız, yazacağız, dilersek okuyacağız.
18.00-19.45 Genetik bir sebepten dolayı erkeklerin yok olduğu, kadınların egemen olduğu bir dünya modelini anlatan bu çizgi roman üzerine Aminder Dhaliwal ve yazar-çevirmen İrem Uzunhasanoğlu İTEF 2022 sahnesinde konuşacaklar. Kadın dayanışmasından doğan güce, birlikteliğin önemine ve farklı varoluş biçimlerine ve modern dünyada feminist, queer akımların nereye evrildiğini, yeni dünya düzeninde kadınların kendilerini nasıl konumlandırdığına değinecekler.
19.00-19.45 Dalga romanıyla Türkçeye ilk kez çevrilen İtalyan yazar Giulio Cavalli, kurduğu distopyadaki zengin tasvirleriyle insan ticareti, savaş, yoksulluk gibi küresel meselelere değiniyor. Kalem Ajans’ın kurucusu Nermin Mollaoğlu ile İTEF 2022 sahnesinde yer alacak Cavalli, bu romanında okurlara çarpıcı gerçekleri yansıtıyor.
18.00-18.45 Sıfır’a eşit ya da yok hissetmemenin yolu, kendini fark etmek kadar başkaları tarafından da fark edildiğini görmek olabilir mi? Tıpkı hiçbir zaman tek başımıza büyümediğimizi anladığımız, yalnızlık hissinin yanıltıcılığına ve kırılganlığına erkenden tanık olduğumuz an gibi. Duygulardan ve seslerden öte, doğayla ve insanla sürekli bağlantı kuran bedenler olduğumuzu ve bu bağlantıya duyduğumuz ihtiyacı bir gün fark etmemiz gibi... White Raven Ödülü sahibi yazar, doktor ve psikanalist Luigi Ballerini ile, Mehmet Erkurt’un moderatörlüğünde gerçekleşecek bu sohbette, yazarın romanları çerçevesinde çocuk ve genç olma deneyimini, dayanışmayla artan dayanıklılığı, hayatla kurulan ilişkinin iyileştiren ve büyüten gücünü konuşacağız.
10Haziran 2022
19.00-19.45 Yönetmen ve yazar Derviş Zaim, Yunus Nadi Ödülü'nü aldığı ilk romanı Ares Harikalar Diyarı ve son romanı Rüyet ile İTEF 2022’ye konuk oluyor. Derviş Zaim’in zamansız coğrafyasında, Binbir gece masallarındaki hikâye anlatma itkisini merkezine alan, mit, sembol ve ritüeller ile hem Doğu hem de Batı kültürüne yaslanan bu iki roman ve yazarın yazma serüveni yazar Merve Küçüksarp’ın moderatörlüğünde konuşulacak. Bir anlatı yaratmak, Türk romanında Batı Doğu gerilimi, postmodern edebiyatta metinler arası ilişki gibi çeşitli konuları bu iki roman ışığında yazarın kendi cümleleriyle dinleyeceğiz.
20.00-20.45 Şarkılarıyla aşkın tüm hallerini anlatan ünlü şarkıcı Kalben'in edebiyata olan aşkını da ilan etmiş olduğu ilk romanı Eski Dünya Yangını’nı, müzik ve edebiyatın birbirini nasıl beslediğini Sibel Oral'la konuşacaklar.
19.00-19.45 İlk romanı Güzel Günler kitabında Yugoslavya’nın parçalanışı, kopmuş aile bağları, yaşamları gölgeleyen göç, nefret, öfke ve inançsızlık temalarını etkileyici bir şekilde yazıya döken Sırp yazar Marco Dinic, Serda Kranda Kapucuoğlu'nun sorularını İTEF 2022'de yanıtlayacak. Bireyden topluma, toplumdan coğrafyaya birçok konuyu ele alıp değişimler, tepkimeler ve farklılıklar üzerine doyurucu bir sohbet sunacaklar.
18.00-18.45 Farklı yazar personaları, auto-fiction ve kurguda güncel trendler, üretim sancıları, platonik bir aşk olarak hiç yazılamamış metinler… Çağdaş Türkçe edebiyatın üç ismi, deneysel ve absürt romanlarıyla Selim Bektaş, büyülü-gerçekçi ve karanlık anlatımıyla Firdevs Ev, hikâyelerinde metin ve görsel ilişkisini öne çıkaran Fatma Nur Kaptanoğlu, Berkan M. Şimşek moderatörlüğünde bir araya gelecek. Edebiyat yazımında yazarın kendine aşkının yeri tartışılacak; yazar, metin ve okur arasındaki üçlü ilişkinin dinamikleri ve yazma süreçleri konuşulacak.

Yazarlar

Çevirmenler

Moderatörler

Sponsorlar

Etkinlik Görselleri

© 2019 Copryight. Tüm hakları saklıdır.

WebDesign : Database Bilişim