Post icon ce6591a078a690408effe2d87ceb076aabe6abaa3132961d40b57ab15247edb7

Haberler

İSTANBUL ULUSLARARASI EDEBİYAT FESTİVALİ'NDE SAHNE ALMAK İSTER MİSİNİZ?

İTEF – İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali, 3-8 Mayıs tarihlerinde Spoken Word işbirliği kapsamında edebiyat dolu bir gece düzenleyecek. İTEF ve Spoken Word işbirliği kapsamında edebiyat severlere edebiyat dolu bir gece düzenleyecek.3 Mayıs 2018 Perşembe saat 20:30’da ZEUVE Kadıköy’de Spoken Word Türkçe,8 Mayıs 2018 Salı saat 20:30’da Arsen Lüpen’de Spoken Word İstanbul etkinliği düzenlenecek. Etkinlikte ‘’Büyüklere Masallar’’ teması altında sözlü performanslar sahnede ağırlanacak. İTEF- İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali, edebiyatın geniş kitlelere hitap eden bir sanat dalı olarak konumlandırılmasını amaçlayarak 2009 yılından bu yana farklı ülkelerden edebiyat profesyonellerini Türkiye’deki kültür sahnesi ve ülkemiz edebiyatçıları ve yayıncılarıyla buluşturdu. Bu sene “Edebiyatı Takip Ediyoruz” teması altında gerçekleştirilecek festivalde, Spoken Word işbirliği aracılığıyla katılmak isteyen herkese sahne alma şansı sunulacak. İTEF’in 10.yılında Spoken Word’e Davetlisiniz! Etkinlikte yer almak isteyenler ‘’Büyüklere Masallar’’ teması çerçevesinde sunacakları 7 dakikalık öykü, anı, tiyatro, stand-up, mektup gibi sözlü performansların ana hatlarını (başlık ve içerik) 200 ila 400 kelimelik bir metne dökerek [email protected] adresine yollayacak. Spoken Word Türkçe ve Spoken Word İstanbul etkinliklerine 10 proje olmak üzere toplamda 20 proje alınacaktır. Sürpriz Konukların katılacağı etkinliğe hepiniz davetlisiniz. Son başvuru tarihi: 15 Nisan 2018 https://www.instagram.com/spokenwordturkce/

KEŞFET- Türkiye'den ve Birleşik Krallık'tan Yeni Metinler

British Council'ın Keşfet projesi "çeşitlilik" temalı kısa öykü yarışması, Türkiye'den İTEF - İstanbul Edebiyat Festivali ve İngiltere'den Word Factory'nin ortaklığıyla gerçekleştirildi. Projeye katılan 432 öykü arasından İTEF-İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali, Yekta Kopan, ve Seray Şahiner’den oluşan seçici kurul, Ayşegül Yazmacı’ nın Yasemin öyküsünü birinci belirledi. Keşfet projesiyle, British Council, Türkiye'den yazarlar ile Birleşik Krallık yazarları arasında köprü kurmayı, her iki ülkeden mesleği edebiyat olan kişiler arasındaki diyaloğu kolaylaştırmayı ve bu yazarların eserlerini yeni kitlelerle buluşturacak bir platform yaratmayı hedeflemektedir. Yekta Kopan, Sandra Alland, Leone Ross,Seray Şahiner Nadine Aisha Jassat ve Ayşegül Yazmacı’nın katıldığı’’Keşfet’’ projesi için yazarlar 4 yeni öykü yazdı. Kendi yazma pratikleriyle şekillenen farklı sesleriyle Keşfet projesine katkıda bulundular.Proje kapsamında yazılan öykülere https://www.britishcouncil.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

İTEF 2018 Bolonya Kitap Fuarı'nda!

İTEF - İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali ASTRID LINDGREN ANMA ÖDÜLÜ töreni için 2018 Bolonya Kitap Fuarı’nda! ALMA - ASTRID LINDGREN ANMA Ödüllerine aday gösteren kurumlar arasında yer alan İTEF - İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali, 2018 Bolonya Kitap Fuarı’na katılacak. Dünyanın en büyük çocuk ve genç edebiyat ödüllerinden biri olan ALMA (Astrid Lindgren Anma Ödülü) İsveçli çocuk edebiyatı yazarı Astrid Lindgren'in 2002'de 94 yaşında vefat etmesinin ardından, İsveç Hükümeti tarafından yazar anısına verilmeye başlamıştır. Ödül, beş milyon İsveç Kronu (yaklaşık 480.000 Euro) ile dünyanın en büyük çocuk ve genç edebiyatı ödülü olmasının yanı sıra, Nobel’den sonra en büyük ikinci edebiyat ödülüdür. Ödül; kitapları 91 dile çevrilen ve 145 milyondan fazla satan Astrid Lindgren'in edebi yaklaşımına uygun olarak, yeni ve yetenekli öykücülere, yazarlara ve çizerlere verilmektedir. Ödül alanlar, okuma teşviki ve çocuk hakları konularında geniş uzmanlığa sahip bir jüri tarafından seçilmekte olup seçici kurulda yazarlar, edebi eleştirmenler, akademisyenler, çizerler ve kütüphaneciler yer almaktadır. Astrid Lindgren Anma Ödülü’nde aday gösteren kurumlar arasında yer alan İTEF - İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali, 26-29 Mart 2018 tarihlerinde Bolonya Kitap Fuarı sırasında gerçekleşecek 2018 Bolonya Kitap Fuarı’na katılacak. 2017 ALMA ödülünü kazanan aday İTEF - İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali sosyal medya hesaplarından da aynı gün duyurulacak.

NEW dates! Professional Meetings Fellowship Program Open Call

ITEF2018-Istanbul International Literature Festival

"Follow the Literature"

May 4rd-13th 2018

Professional Meetings Fellowship Program Open Call

ITEF-Istanbul International Literature Festival aims to increase the visibility of Turkish literature abroad, to promote Turkish literature worldwide and to enrich the literary scene in Turkey by extending horizons and creating new dialogues. With these aims in mind, the festival established the ITEF Fellowship Program in 2011.

ITEF is a unique meeting point in Istanbul for writers, publishers, agents, translators, journalists, literary fund managers, festival coordinators and all of those passionate about world literature.

The program allows a limited number of literary professionals from around the world to meet with Turkish counterparts in their field, to share best practice and ideas and spark new projects and literary exchanges.

fellowship dates: May 2rd-6th 2018

To learn more about ITEF programme, please take "A Look at Istanbul’s Festival and Fellows Program":

http://publishingperspectives.com/2016/06/tanpinar-festival-fellows-istanbul/

for more detail please contact us:

[email protected]

İTEF 2017 SONA ERDİ!

"Şehir ve Hayal" temasıyla 50'den fazla etkinliğin gerçekleştiği 2017 İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali'nde yer alan tüm katılımcılarımıza, gönüllülerimize ve destekçilerimize bir kez daha teşekkür ederiz.

İTEF Facebook sayfamız

İTEF facebook sayfasını beğenin, bizi mutlu edin!

https://www.facebook.com/IstanbulTanpinarEdebiyatFestivali/?fref=ts