Pencil 18de55e855ecc295c67692e49c7307e8034b83c2269ee2f1100cd7f008798f58

Konuşmacılar

Trei Parale Band

Trei Parale Band

Trei parale (“Üç kuruş”), Karpat bölgesinin eski müziğinde kendilerini bulmuş bir grup genç şehirliden oluşur ve hem Romanların hem de bölgede yaşayan diğer etik grupların (Yahudiler, Macarlar, Çingeneler) geleneksel melodilerini icra ederler. Grubun konseptini ortaya atan Florin Iordan (gayda, kobsa), ülkenin dört bir köşesinde dolaşıp yaptığı alan araştırmaları sayesinde derin Roman geleneksel müzik bilgisi kazanmıştır ve Roman Köylü Müzesi’nde çalışan bir etnomüzikologtur.

Trei parale’nin ilk projesi Bazaar, 18. ve 19. yüzyıl Eflak ve Boğdan’daki hanlar ve tavernaların dünyasına ve küçük kasabalara karşı bir istila niteliğindedir. Bu dönemde, geçmişteki güçlü Doğu etkileri, her kültür bölgesinde tanık olduğumuz gibi Batı’dan gelen dalgalara yenik düşmüştür. İstanbul’dan veya Paris’ten alınan eski ve yeni modellerin yanı sıra, Roman kasabaları, Çingenelerden Yahudilere, Yunanlardan Ermenilere, türlü etnik grupların bir arada bulunduğu alacalı bir bölgedir. Bu karışık kültürel dünya, dönemin zengin müzik repertuarına da yansımıştır. Bu müzikal dünyanın yeniden inşası gayesinde Trei parale üyeleri, Bizans müziği teorisyeni ve İncil ilahileri yazarı Anton Pann’ın The Hospital of Love adlı kitabındaki transkripsiyonlardan beslenmişlerdir. Yaşlı müzisyenlerin arasında kırsal bölgelere yapılan seyahatler ve türlü etnomüzikologların yaptıkları eski saha kayıtları da bu çalışmayı besler.

Romanya’daki ortaçağ, dünya müziği, tiyatro ve açık hava festivallerinin yanı sıra yurt dışındaki festivallerde (The Culture of Peace Festival, Tel Aviv, İsrail 2012, Kocsonya Fesztival, Miskolc, Macarsitan 2012, Intercultural Art Dialogues Days, Istanbul-Türkiye 2011, DUNA PARTY, Budapeşte-Macaristan 2011, “Mikołajki Folkowe” International Folk FestivalLublin-Polonya 2010) de sahne aldılar.

Bükreş’teki klüplerin ve sanat sergilerinin açılışlarında da müziklerini icra eden Trei parale, iki tiyatro ve bir kısa film (“The Story of Bucur”) için beste yapmıştır.

Discography:

Bazar, Green Records, Bükreş, 2008

Bazaar. 19th century songs (Part.II), Ethnophonie, Bükreş, 2012

Ciobanul care și-a pierdut oile, Asociația Pe-un picior de plai, 2015

Band members:

Florin Iordan: kobsa, gayda (fluier, kaval)

Daniel-Mircea Pop: vokal, gayda (fluier, tilinca)

Mihai Balabaş: keman

George-Ștefan Kudor: kontrbas

Program AdıMekanSaatTipModeratorYazarlar
İTEF2018 – Konser: Trei Parale Band KargaArt 10 Mayıs, 21:00 Trei Parale Band ,