Pencil 18de55e855ecc295c67692e49c7307e8034b83c2269ee2f1100cd7f008798f58

Konuşmacılar

Erkut Tokman

Erkut Tokman

Erkut Tokman 1971 yılında İstanbulda doğdu. Istanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Mezuniyetini takiben Londra’ya giderek şiir ve oyunculuk başta olmak üzere iki yıl sanat üzerine eğitim aldı. Bükreş’te ve Milano’da çalışıp yaşadı.

Şiir, çeviri, makale ve söyleşileri, “Varlık”, “Kitap-lık”, “Yasakmeyve”, “Hürriyet Gösteri, “Özgür Edebiyat”, “Ç.N”, “Şiir Oku” vb. dergilerde yayınlandı.

Orhan Pamuk, Adonis, Joyce Carol Oates , Knut Odegard, Milo De Angelis, Manrico Murzi, Slobodan Dan Paich, Aslı Erdogan, Zeynep Oral, Haydar Ergülen, Enver Ercan, Mustafa Köz vb. dünyadan ve Türkiye’den tanınan isimlerle söyleşiler yaptı.

Kapanan Yasakmeyve şiir dergisinde bir süre editör olarak çalıştı. G.Ungaretti, P.B. Shelley, Alen Ginsberg, Nichita Stanescu, Mihai Eminescu, Lucian Blaga, Langston Hughes vb. Romence, İtalyanca ve İngilizceden klasik ve çağdaş 60’ın üzerinde dünya şairinin şiirlerinin yanı sıra, Knut Odergard, Gianina Cărbunariu dahil İngilizce, İtalyanca ve romenceden çevirdiği 6 kitabı vardır. Son çeviri kitabı “Gözbebeklerindeki Pusuda, Sen” -Sebastiano Grasso (İtalyanca’dan)-Yevgeni Yevtuşenko’nun önsözü ve Adonis’in desenleriyle yayınlanmıştır. (Yasakmeyve Komşu Yayınları-2017)

Bu yıl Kültürlerarası Şiir ve Çeviri Akademisi’nin (KAŞÇA) yeni başkanı seçildi; P.E.N Uluslararası Yazarlar Birliği, Türkiye ve İtalya üyesidir ve hapisteki yazarlar komitesinde çalışmaktadır.

Yurt içinde ve dışında bazı festivallere katılan şairin şiirleri, söyleşileri, yazıları çeşitli yabancı dillere çevrilmiş dergi ve antolojilerde yer almıştır.

Şiir kitapları:

Giden ve Kalan, Limanyapımevi, İstanbul, 1999;

Bilinmezi Dolaşan Ses, Yitikülke Yayınları, İstanbul, 2007;

Aramızda Eski Bir Masal, Komşu Yayınevi, Yasakmeyve Şiir Serisi 2015;

Şehirlerle Yanar Dünya, Komşu Yayınevi, Yasakmeyve Şiir Serisi 2017.