İTEF - İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali, Kalem Telif Hakları Ajansı’nın girişimiyle 2009 yılından bu yana kâr amacı gütmeyen bir kurum olan Kalem Kültür Derneği tarafından düzenlenmektedir.

Türkiye’deki ilk ve tek uluslararası edebiyat festivali olan İTEF- İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali, edebiyatın geniş kitlelere hitap eden bir sanat dalı olarak konumlandırılmasını amaçlayarak 2009 yılından bu yana İstanbul’da ve Anadolu’nun pek çok şehrinde 48 ülkeden 467 yazarı ve 32 ülkeden 124 edebiyat profesyonelini Türk edebiyatı, Türkiye’deki kültür sahnesi ve ülkemiz edebiyatçıları ve yayıncılarıyla buluşturdu.

İTEF-İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali her yıl farklı bir tema altında gerçekleştirilen 80'den fazla etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Halka açık ve ücretsiz olarak gerçekleştirilen etkinlikler, söyleşilerden panellere, edebiyat atölyelerinden okuma etkinliklerine geniş bir yelpazeye yayılıyor.

İTEF, 2012 yılından bu yana yılında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Yazarlar Okullarda projesine festival davetlisi olan yabancı yazarların dahil edilmesini sağlamış ve milli eğitim tarihinde bir ilke imza atmıştır. İTEF, devlet okullarında okuyan ilköğretim ve lise öğrencilerinin Malta, Norveç, Lübnan gibi geniş bir kültür yelpazesinde bulunan ülkelerin edebiyatçılarıyla bir araya gelmesini sağlamıştır. İTEF-İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali; yazarlar, yayıncılar, ajanslar, çevirmenler, gazeteciler, edebiyat fonu yöneticileri, edebiyat festivali koordinatörleri ve yayıncılık ateşine kapılmış olan herkes için bir buluşma noktası olma özelliğini Profesyonel Buluşmalar Fellowship Programı ile perçinlemekte, yazar ve yayıncıların yabancı yayıncılar, editörler, çevirmenler ve yazarlarla iş birliği yapmalarını sağlayan uluslararası bir platform yaratmaktadır.

İTEF'in ana amacı ise, uluslararası ve yerel arenada kurmuş olduğu yazarlar, yayıncılar, çevirmenler, kültür bakanlıklarına bağlı edebiyat fonları, edebiyat alanında çalışan yerli ve yabancı sivil toplum kuruluşları, belediyeler ve üniversitelerden oluşan profesyonel ağını, 2009'dan bu yana gelişmekte olan tanıtım ve organizasyon kapasitesini daha verimli biçimde değerlendirmek ve faaliyetlerini bir üst seviyeye taşımak üzere gereken ivmeyi kazanmaktır.